06/10/2023

Elektromobilita je cesta. Zatiaľ sa nachádzame na jej začiatku

elektromobilita DODO

V DODO si uvedomujeme, že logistika poslednej míle zaťažuje prevádzku v mestách a má dopad aj na životné prostredie. Naším cieľom je nájsť najvhodnejšiu kombináciu dopravných prostriedkov pre jednotlivé mestské časti a aj celé mestá a testovať alternatívne spôsoby pohonu. Jedným z nich je elektromobilita. Kuriéri DODO využívajú elektromobily, bicykle, elektrické skútre a cargo bicykle a tiež automobily na CNG. Poďte sa s nami pozrieť, aké (ne)výhody elektroáut vidíme v praxi.

Požiadavky na elektromobilitu prichádzajú aj od zákazníkov

Ekológia je jedným z pilierov nášho 3E udržateľného prístupu a preto neustále hľadáme rovnováhu medzi efektivitou a ekologickým prístupom. V súčasnosti prevádzkujeme približne 40 elektromobilov, vrátane hybridov a elektrických skútrov. Ich efektívne využitie je v našom prípade závislé predovšetkým na dostupnosti potrebnej nabíjacej infraštruktúry.

Naším cieľom je skombinovať plánovanie kapacít s infraštruktúrou tak, aby sme mohli elektromobily integrovať bez negatívneho vplyvu na efektivitu rozvozu. Veríme, že pozitívny dopad elektromobility ocenia rovnako koncoví zákazníci a obyvatelia miest, ako aj naši klienti.

„Plánujeme postupné navyšovanie počtu elektroáut a aj elektrických skútrov s tým, že možnosti ich využitia konzultujeme aj s klientami. Požiadavky na zaobstaranie elektromobilov spracovávame napríklad zo strany Tesca,“ hovorí Martin Marek, COO DODO Group.

Vo flotile testujeme rôzne typy vozidiel na elektrický pohon. Kuriérov DODO môžete na cestách stretnúť v autách Renault Kangoo E-Tech, Peugeot e-208, Citroen ë-C4 alebo na skútroch Vmoto Soco VS-1. Elektromobily majú v porovnaní so spaľovákmi mnoho technických výhod. Vyžadujú menej pravidelných servisných zásahov (náklady na ich údržbu sú nižšie) a poskytujú pohodlnejšie a jednoduchšie riadenie.

Trh s elektroautami musí vyriešiť ešte niekoľko otáznikov

Využitie elektromobilov vo firemných flotilách sa stále stretáva s niekoľkými nevyriešenými otázkami. Patrí k nim životnosť batérií alebo predaj ojazdených elektrických áut. Trh s elektroautami je pomerne mladý, preto chýbajú aj skúsenosti lízingových spoločností v súvislosti s elektromobilmi. A toto taktiež vnímame ako určitú bariéru pre väčšie nasadenie do vozových parkov. Naopak banky sú už pripravené a elektromobilitu vnímajú ako jeden z parametrov, ktorý pozitívne ovplyvňuje podmienky čerpania úveru. Sledujeme tiež, či sa štát rozhodne elektromobilitu zvýhodniť po vzore západných krajín. 

Veríme, že tieto otázky sa čoskoro vyriešia, trh s autami na alternatívny pohon sa bude ďalej rozvíjať, vznikne lepšia infraštruktúra a klesne nákupná cena elektroáut. Našu pozornosť upriamujeme aj na ďalšie ekologické možnosti dopravy, ako napríklad vodíkový pohon. V zelenej logistike poslednej míle vidíme cestu, ako pokryť zvýšený dopyt s minimálnym dopadom na plynulost dopravy a životné prostredie. Čo všetko sa snažíme robiť pre udržateľnosť, môžete zistiť na stránke o našom 3E udržateľnom prístupe