18/01/2023

Logistika budúcnosti: v Maďarsku testujeme doručovanie dronmi 

V spoločnosti DODO neustále hľadáme spôsoby, ako skrátiť dodacie lehoty a znížiť vplyv logistiky na životné prostredie. V spolupráci so sieťou drogérií Rossmann preto testujeme doručovanie dronmi, ktoré v budúcnosti zabezpečí nielen rýchlejšie a presnejšie doručovanie, ale aj menej emisií a prázdnejšie cesty. 

Testovanie revolučnej metódy doručovania prebieha v Budapešti. Cieľom prvého skúšobného letu bolo predovšetkým zmerať čas potrebný na jednotlivé fázy procesu doručenia – od umiestnenia balíka na dron, cez samotný let až po pristátie a odovzdanie balíka. Dron odštartoval z predajne Rossmann v nákupnom centre Savoya Park a jeho trasa v dĺžke 15 kilometrov viedla cez rôzne typy terénu, pričom musel prekonať aj rieku Dunaj.  

Veríme, že doručovanie prostredníctvom dronov bude jedným z kľúčových riešení budúcnosti v oblasti e-commerce, ktoré dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších zákazníkov. Spoločnosť DODO považujeme za spoľahlivého partnera, ktorý pomôže ponúknuť tento spôsob doručovania našim zákazníkom čo najskôr,“ Ádám Fürjes, manažér marketingu skupiny, Rossmann Hungary Ltd. 

Rýchlo aj v dopravnej špičke 

Výsledky testov sú veľmi uspokojivé. Celý proces testovacieho letu, od prijatia balíka až po bezpečné pristátie, trval 14 minút, dron letel priemernou rýchlosťou 50 km/h vo výške 20 až 50 metrov a nemal problém pristáť a doručiť testovací balík. Keďže hmotnosť nákladu má len zanedbateľný vplyv na rýchlosť letu dronu, výsledky možno považovať za presné. 

Veľkou výhodou potenciálneho leteckého „rozvozu“ balíkov je nezávislosť od vonkajších okolností (snáď okrem počasia). Ak bude možné v logistike na poslednej míli využívať drony, rýchlosť a kvalitu doručenia neovplyvnia dopravné zápchy, nehody, opravy ciest ani iné faktory súvisiace s cestnou dopravou. 

Testovanie pokračuje 

Naša práca sa prvým skúšobným letom zďaleka nekončí. Overili sme si, že používanie dronov na doručovanie má z časového hľadiska zmysel. Teraz vyhodnotíme výsledky prvých testov a spolu so spoločnosťou Rossmann čo najskôr uskutočníme ďalšie skúšobné lety, tentokrát už s reálnou zásielkou. Hneď ako bude prijatá potrebná legislatíva, získané skúsenosti uplatníme aj v ďalších krajinách, vrátane Slovenska a Českej republiky. 

Pre spoločnosť DODO idú inteligentná logistika a inovácie ruka v ruke. Neustále hľadáme nové spôsoby, ako skrátiť čas doručenia a znížiť vplyv logistiky na životné prostredie, takže chceme byť čo najlepšie pripravení na moment, keď miestna legislatíva umožní aj doručovanie dronmi,Peter Menky, obchodný riaditeľ DODO 

Bezpečné a udržateľné doručovanie 

Potenciál dronov je obrovský, ale ich používanie v súčasnosti podlieha prísnym predpisom na vnútroštátnej a európskej úrovni. Hoci niektoré americké spoločnosti v USA už ponúkajú doručovanie tovaru pomocou dronov, u nás zatiaľ neexistuje legislatíva potrebná na zaistenie bezpečnosti takejto prevádzky. Vzhľadom na regulačné opatrenia môžeme v súčasnosti prispieť k rozvoju tejto revolučnej technológie aspoň realizáciou podobných pilotných projektov.