15/01/2024

Logistika poslednej míle: Trendy pre rok 2024 

Náročnejší zákazníci, vplyv umelej inteligencie, udržateľnosť aj rýchle doručenie nadrozmerných zásielok. To sú trendy, ktoré hýbu e-commerce. Prečítajte si, ako reagovať, na čo sa sústrediť a čo je zatiaľ hudbou budúcnosti. 

Doručenie v deň objednania 

Ak neponúkate same day delivery, možno už dnes prichádzate o zákazníkov. Obľuba rýchleho a presného doručenia rastie a v nasledujúcich rokoch sa stane štandardom. Dobrou správou je, že zákazníci sú ochotní si za túto službu priplatiť. Jedným dychom je však nutné dodať, že aj v tomto ohľade môžeme očakávať zmenu. S rastúcim štandardom doručovania v deň objednania naprieč segmentami e-commerce môže klesať ochota zákazníkov platiť za túto službu viac, ako je súčasná cena štandardného doručenia. 

Zavedenie doručenia v deň objednania však vyžaduje efektívne plánovanie a maximálne využitie dostupných zdrojov. S tým môžu pomôcť ďalšie nastupujúce trendy. 

Technológie 

Umelá inteligencia sa nevyhýba ani logistike poslednej míle, kde je čoraz dôležitejším prvkom celkového technologického riešenia. S pomocou modulácie je možné alokovať presné množstvo dopravných prostriedkov a kuriérov pre danú oblasť. Doručovacie trasy zohľadňujú aktuálnu situáciu aj s vývojom v nasledujúcich hodinách a dňoch. Vďaka tomu sa same day delivery stáva efektívnym a dostupným riešením, ktoré poskytuje lepšiu zákaznícku skúsenosť, je šetrnejšie k životnému prostrediu a prispieva k plynulejšej prevádzke v mestách. 

V minulom roku sa nám podarilo spustiť pokročilý prediktor objednávok na báze umelej inteligencie, ktorý dokáže na základe zozbieraných dát predpovedať objednávky zákazníkov v danej oblasti na dva týždne dopredu s presnosťou na konkrétne hodiny a s chybovosťou, ktorú sa nám konzistentne darí udržiavať pod 10 %,hovorí obchodný riaditeľ DODO Group Peter Menky. „Význam pokročilej analýzy dát a práce s modelovaním budúcnosti bude naďalej rásť. Logistické spoločnosti budú môcť prijímať čoraz kvalifikovanejšie rozhodnutia, čo okrem iného povedie k zvýšeniu rýchlosti bez zásadného zdražovania služby.“ 

Alternatívne vozidlá 

Umelá inteligencia prináša aj nové možnosti v oblasti nasadzovania alternatívnych vozidiel. Schopnosť spoľahlivo predpovedať zloženie a lokalizáciu objednávok v konkrétnej mestskej časti umožní logistickej spoločnosti nasadiť vhodnú kombináciu dopravných prostriedkov. Či už ide o drony, robotické vozidlá, nákladné bicykle, elektrické skútre alebo dokonca riečne plavidlá. Limitom budú pravdepodobne čím ďalej menej legislatíva a technológie. Viac bude záležať na schopnosti alokovať vhodné dopravné prostriedky do konkrétnej mestskej časti alebo oblasti. Okrem dopytu spadá do výpočtu trasy taktiež aktuálna dopravná situácia, časy prejazdov, kapacitné limity vozidiel, počet nasadených dopravných prostriedkov v prevádzke, časové okná pre doručenie u konkrétnych zákazníkov, umiestnenie a prevádzkové špecifiká výdajných miest alebo doba nakládky a vykládky vozidiel. Komplexnosť zostavenia prepravných trás tak ďalej porastie. 

Zónová logistika 

Zákazníci e-shopov sa pri rozhodovaní o nákupe čoraz častejšie rozhodujú nielen na základe ceny tovaru, ale tiež podľa rýchlosti a kvality doručenia objednávky. Podľa prieskumu trhu z roku 2023 je rýchle doručenie dôležité pre tri štvrtiny nakupujúcich. Pre tretinu zákazníkov je tiež dôležitá udržateľnosť logistiky. Jednou z ciest, ako urýchliť rozvoz zásielok v mestách a súčasne významne znížiť dopad na životné prostredie, je koncept zónovej logistiky. 

Zónová logistika je koncept chytrého zdieľania zdrojov, vďaka ktorému zákazník dostane svoju zásielku rýchlejšie, e-shop za dopravu zaplatí menej a každé vozidlo operujúce v danej oblasti je využité na maximum, aby nejazdilo „na prázdno“. Každé mesto funguje ako samostatná zóna alebo skupina zón, ktoré organizuje umelá inteligencia a v ktorých sa nachádzajú pobočky a odberné miesta rôznych obchodníkov. Zónový prístup k logistike sa bude rozširovať a umožní ďalej znižovať časy doručenia pri zachovaní cenovej dostupnosti expresného dodania. 

Podrobne sme sa tomuto trendu venovali v článku Zónová logistika: Ešte rýchlejšie a efektívnejšie doručenie

Dynamická cenotvorba 

Hoci sledujeme rastúce požiadavky na rýchlosť a presnosť doručenia, ochota priplatiť si za rýchle doručenie je stále pomerne nízka. Jednou z reakcií môže byť zavedenie dynamickej cenotvorby, ktorá je známa v oblastiach, ako sú rezervácie leteniek, taxíkov a hotelov. Dynamická cenotvorba v logistike totiž umožňuje obchodníkom nastaviť cenu prepravy v reálnom čase na základe aktuálneho dopytu, čím sa optimalizujú rozvozové špičky a rýchle a presné doručenie sa stáva čo najdostupnejším. 

Vďaka dynamickému oceneniu budú mať zákazníci čoraz častejšie možnosť vybrať si medzi drahším doručením v časovom okne v rozvozovej špičke alebo cenovo dostupnejšou možnosťou v časovom okne mimo špičky. V spoločnosti DODO sme tento koncept testovali s niektorými našimi klientmi v minulom roku a na základe veľmi pozitívnych výsledkov veríme, že ho budú tento rok využívať predajcovia vo všetkých segmentoch,“ opisuje novinku Peter Menky. 

Štandard, ktorý nastolili online predajcovia potravín sa rozmáha aj do ďalších segmentov. Same day delivery budú zákazníci vyžadovať aj pri veľkých zásielkach alebo pri doručovaní z kamenných predajní. V minulom roku sme na Slovensku v spolupráci s predajcom elektroniky NAY spustili doručenie nadrozmerných spotrebičov už v deň objednania. 

Som si istý, že v najbližších rokoch dorazí doručenie v ten istý deň v hodinových intervaloch prakticky do všetkých segmentov e-commerce a stane sa očakávaným štandardom pre zákazníkov,“ uzatvára Peter Menky z DODO

Nenechajte sa prevalcovať trendami. Dohodnite si s nami stretnutie a nechajte logistiku poslednej míle na nás.