23/02/2024

Môže byť tovar z e-shopu dodaný rýchlo a za prijateľnú cenu? 

DODO rychlé doručení za dobrou cenu

Rýchlosť doručenia je kľúčová pre 75 % online nakupujúcich. Za doručenie do 90 minút alebo v ten istý deň však zákazníci nechcú platiť oveľa viac ako za štandardnú dopravu. Môžete v tejto situácii ponúknuť rýchle a cenovo výhodné doručenie? V DODO sme presvedčení, že áno, a vieme, ako na to. Pomôcť vám môžu najmä dáta. 

Najrýchlejšie chcú mať svoje nákupy doručené obyvatelia veľkých miest. Ak by však každý e-shop mal vlastných kuriérov, situácia v doprave by bola ešte horšia ako teraz. Pravdepodobne by dochádzalo k meškaniam a princíp rýchleho doručenia by stratil zmysel. Ako riešenie, ktoré uspokojí zákazníkov z hľadiska času a ceny a ktoré zároveň zlepší dopravu v mestách, sa ponúka doručenie v ten istý deň v kombinácii so zónovou logistikou. 

Zónová logistika šetrí náklady a životné prostredie 

Zónová logistika využíva princíp jedného vozidla, ktoré vyzdvihuje objednávky z rôznych odberných miest a e-shopov v určitej oblasti. Ten istý kuriér ich potom doručí, podobne ako to poznáme z tradičných balíkových služieb. Tie však nakladajú balíky v centrálnom sklade alebo na prekladisku a potom ich už len doručujú. Na rozdiel od tradičného princípu zónová logistika maximalizuje využitie vozidiel, skracuje sa čas doručenia a zákazníci zaplatia za dopravu menej.  

Zavedenie zónovej logistiky si vyžaduje väčšiu pripravenosť zo strany e-shopov. Tovar je potrebné doručiť na výdajné miesta alebo do boxov a údaje o objednávkach musia byť zdieľané s dopravcami v reálnom čase. Aj oni musia byť pripravení rýchlo spracovať informácie o tovare, mieste určenia a upraviť trasy. Pozrime sa, aké výhody prináša zónová logistika.  

1. Zahustenie objednávok 

Vďaka možnosti využiť doručenie v ten istý deň za prijateľnejšiu cenu možno očakávať, že zákazníci ho budú využívať viac. 

2. Úspory z rozsahu 

Čím viac e-shopov sa zapojí do zónovej logistiky, tým bude preprava cenovo dostupnejšia vďaka úsporám z rozsahu.  

3. Zníženie cien pre zákazníkov 

V dôsledku zvýšenia počtu objednávok a zefektívnenia dopravy sa zníži najmä cena pre koncových zákazníkov. 

Ďalšou nespornou výhodou zónovej logistiky je jej vplyv na životné prostredie. Vďaka efektívnejším dodávkam by do ulíc vyrazilo menej áut a znížili by sa emisie z dopravy. Ako funguje zónová logistika sme podrobne opísali v našom článku Zónová logistika: ešte rýchlejšie a efektívnejšie doručovanie.

Využívanie reálnych údajov a umelej inteligencie  

V spoločnosti DODO dokážeme zónovú logistiku zabezpečiť aj s doručením v ten istý deň alebo do 90 minút. Pomáha nám v tom naša vlastná platforma GAIA, ktorá prináša do plánovania mestskej logistiky nevídanú efektivitu. 

GAIA dokáže optimalizovať trasy kuriérov aj počet vozidiel a flexibilne prispôsobiť tomu, aká kapacita je potrebná v danom čase. Najnovšie pracujeme aj na AI nástroji, ktorý predpovedá objednávky s presnosťou na hodiny, a to až dva týždne vopred. To nám umožňuje ešte lepšie plánovať využitie vozidiel.  

Každý e-shop môže prispieť k lacnejšej a rýchlejšej preprave pre zákazníkov. Nie však tým, že by mestskú logistiku riešil vo vlastnej réžii. Cestou je využitie expertov na logistiku poslednej míle, ktorí zabezpečia doručenie z viacerých internetových obchodov naraz. Tým sa zefektívni preprava a viac zákazníkov získa požadovanú službu za prijateľnú cenu. Ako bonus bude mestská logistika aj ekologickejšia. 

V spoločnosti DODO sme pripravení na nové riešenie logistiky poslednej míle. Pridáte sa k nám?